2. Neděle

22. března 2015 v 22:57 |  Druhý týden
Na letiště v MLB jsme dorazili včas, ale nečekaně nás nepříjemně překvapily dopravní omezení, které se objevily i na hlavních tazích MLB z důvodu pořádání závodů Iron Man. Velice se za této situace osvědčila navigace, která nás bezpečně dovedla do cíle.
Ne letišti se již několik let dokončuje terminál 4, který je určen pro lety společnosti Tigerair, takže příjezd do blízkosti terminálu a posledních několik stovek metrů pěšky je celkem kostrbatých.
Jelikož jsme si letenky zakoupili již v únoru (zpáteční letenka cca 2.750/os.), stačilo nám na check-in jen sejmout čárový kód z booklistu a potvrzení, že poletíme oba včetně přiznání, které nebezpečné věci s sebou chceme přepravovat.
Automat nám vytiskl letenky a šli jsme na osobní kontrlolu. Zde nastal ten problém, že byla Jarka upozorněna na nějaký předmět, který musela vyndat ze zavazadla - aerosolový lak na vlasy. Vše se vysvětlilo a šli jsme si počkat na otevření gate (vstupu do letadla) a naplnit si vodu do plastových lahví - nechtěli jsme si v letadle nic kupovat.
I cesta do letadla z terminálu byla trochu "ve výstavbě", ale na svoje místa v letadle jsme trefili a odstartovali za slunného počasí směr Sydney, kam jsme dorazili za 90 minut.
Sydney nás přivítalo podmračeným nedělním doplednem, kdy každou chvíli hrozilo, že zmokneme.
Prvním úkolem bylo najít místo, kde se dají sehnat karty na MHD tzv. "Opal" karty (na rozdíl od MLB jsou zde tyto karty zdarma). To se nám celkem rychle podařilo, zároveň jsem si je nechali nabít každou 20-ti AUD a celkem snadno jsme našli místo, ze kterého jela naše autobusová linka 400 do Randwicku, kde jesme měli zaplaceno ubytování.
Metro v SYD je ve všední den o dost dražší než autobudsy, na druhou stranu v neděli ať jedete kam jedete a jedno čím jedete, zaplatíte jen 2,50 za první jízdu, všechny ostatní jsou pak již zadara (v týdnu pak zaplatíte jen prvních 8 jízd od sebe odělených min.1 hodinu, ostatní do konce týdne jsou již taky zadarmo).
Po třičtvrtě hodiny jsme se přiblížili do naší lokality a vystoupili reději z autobusu. Zastávky zde nejsou nijak avizovány, narychlo se nedá zjistit jméno zastávky ani někde vně autobusu, takže jsme velice uvítali funkcionalitu Google Maps, kde jsme díky GPS viděli svoji polohu a blížící se cíl.
Protože bylo teprve poledne a ubytování je bežně k dispozici až od 14-ti hodin, mysleli jsme si, že ty 2 hodiny někde strávíme.
8 kg na zádech ale dávalo o sobě znát a tak když jsme najednou stáli před naším hotelem, řekli jsme si, že to zkusíme.

Vešli jsme do objektu a potkali nějakého mladíka vykonávajícího úklid. Ten pohunek to pochopil a šel hledat recepční. Na recepci jsme viděli obálky, z nichž jedna nesla moje jméno s číslem pokoje. Přišla recepční, já ji ukázal potvrzení o provedení rezervace, načež po mně chtěla platební kartu. Tady jse se zarazili, protože jsme již platili v únoru (cca 6.000 za 4 noci), ale pak se vysvětlilo, že chtěla jen překontrolovat číslo karty.
Na pokoji jsme nejprve zkontrolovali, že se na rozdíl od přečtených recenzí nikde nevyskytují pavučiny s pavouky a konstatovali, že je to čisté a použitelné.Na pokoji byla lednička, rychlovarka, TV s 50-ti nekoukatelnými programy a klimatizace, kterou jsme museli hned vypnout, protože bylo na pokoji asi 15 stupňů. Vůbec, zde jsme se setkali na každém kroku (v MHD a obchodech), že klima všude jede na 100%, ačkoliv není nijak teplo a já nabyl přesvědčení, že je to z důvodu nácviku na zimu - že až bude, tak budou lidi na zimu zvyklí a nebudou si muset přitápět.S vyplazeným jazykem.

Po ubytování jsme se kousek vrátili na třídu, kde jsme vystoupili, zkontrolovali kvalitu podávaných pokrmů v KFC a nastoupili na autobus do City. Před centrem města začal řidič něco vykřikovat k cestujícím a ti začali hromadně vystupovat - jednalo se o dopravní kolaps a tak většina lidí přestupovala na metro.
My tedy další zastávku vystoupili taky a díky Google Maps dorazili za chvíli na Circular Quay - jakýsi dopravní střed města, kde se sjíždí metro, busy a ferry (lodní doprava).

Zde právě kotvil obrovský zaoceánský plovoucí hotel (spíš město), který převyšoval místní zástavbu s vyjímkou nedalekých mrakodrapů. Abychom si hned udělali čárku v našem plánu, vyrazili jsme k nejstarší čtvrti - Rocks, tam vyhledali nejbližší "íčko", abychom nafasovali materiály k prostudování a k inspiraci. I zde se v těchto brožurách vyskytují slevové kupony (10-50%), které ušetří peníze na vstupném.
Velice zajímavá, moderně provedená interaktivní expozice nás zaujala v rekonstruovaném historickém domě, kde se nachází The Rocks Discovery Museum. Zde se dozvíte vše o prehistorickém vývoji území kolem Sydney, o jeho osídlování a vývoji až do moderní doby. Vstupné je zdarma a pokud chcete vše prostudovat, dá se zde strávit několik hodin.

Nám musela stačit jedna a naše další kroky smeřovaly na místní trh se suvenýry a lokálními produkty. Pak jsme měli v úmyslu navštívit jednu z nejznámějších atrakcí města - most Harbour Bridge. Ne zcela jednoduchou cestou, kdy opět hrozilo že zmokneme, jsme se před 17.hodinou dostali k jedinému pilonu,

který slouží zároveň jako muzeum a vyhlídka. V některých materiálech se uvádí, že použité nýty při výstavbě mostu pocházely z Třince.
Tam na nás po několika desítkách schodů vychrlila na pokladně obsluha něco, co my pochopili, jako že venku je nevlídné počasí, tak musíme 15 minut počkat.
Počkali si, shlédli zajímavou filmovou smyčku o tom, jak se most stavěl, a po 15-ti minutách se dozvěděli, ža zavírají (což je bohužel obvyklé u většiny atrakcí).
Museli jsme se tedy tentokrát spokojit s pohledem na Circular Quay (dálejen CQ)

Následoval tedy sestup dolů, do Rocks, kde nám náladu a optimismus navrátilo občerstvení na zahrádce hotelu, kde jsme přečkali i silnou přeháňku

Vrátili jsme se zpět na CQ,

kde jsme na podruhé trefili směr jízdy (tentokrát tedy zdarma), která nám přiblížila nástup do autobusu směr Coogee.

Zajíavostí bylo to, že se dají opěradla překlápět tak, jak potřebujete sedět. Už jsme se s tím někde setkali, ale nemůžeme si vzpomenout, kde.
Zítra by mělo být lepší počasí, tak máme smělejší plány.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama