Pondělí

9. března 2015 v 14:17 |  První týden


Jako program jsme si vybrali návštěvu původní hospodářské usedlosti na ostrově Churchill Island, krmení pelikánů v San Remu, procházku po Woolami Beach, přírodní rezervaci s koaly, návštěvu městečka Cowes, Nobbies Centre na západě ostrova a jaho hřeb programu Penquin Parade - návrat tučňáčků z několikadenního lovu potravy pro svá mláďata.


Za nepříliš nadějného počasí jsme se tedy vydali na celodení výlet na 1,5 hodiny vzdálený Phillip Island. Na hlavní tři atrakce zde nabízené je vhodné koupit si 3 park pass (kdekoli na jedné z těch atrakcí), kdy to celé pak vyjde levněji.
My začali na ostrůvku Churchill Island, který se stal v roce 1801 jedním z prvně osídlených částí Phillip Islandu. V té době ještě nespojeném s pevninou, takže se vše převáželo přívozem, anebo přenášelo při odlivu po vybudovaném dřevěném chodníčku. Postupně se zde vyvíjela hospodářská činnost, která si zachovala evropský styl hospodaření a pěstování jak dobytku, tak rostlin. Vše vyvrcholilo v roce 1872 stavbou domu, který zde stojí od té doby a je o něj pečováno na takové úrovni, že by se člověk ani nedivil, kdyby se zde najednou objevili původní obyvatelé. Vybavení domu majitelů, zahrádka se zeleninou pro místní kuchyni, květnté zahrady, park, dílny řemeslníků, domek pro služebnictvo, prádelna sloužící i jako koupelna, spíž, historická "pasivní chladnička", stáje včetně živých domácích a hospodářských zvířat - vše se dá stěží stihnout za celý den.Z této lokality, kam jsme se pak ještě vrátili jsme spěchali zpět na pevninu do San Rema (první osadníci byli zřejmě Italové), kde je zbudován most, ostrov s pevninou spojující, pod nímž probíhá každé poledne krmení pelikánů:

O zbytky v moři se pak postará rejnok (černý stín):

Po krmení dravé zvěře násedovalo krmení milé zvěře (Fish and Chips). Odtud jsme se vrátili zpět na Churchill Island a až jsme měli dojem, že jsme vše viděli, přejeli jsme na nedaleko vzdálenou Woolamay Bech, kde si své užívají především surfaři.

Vlny zde, na pobřeží oceánu jsou dost odlišné od těch v zálivu...


3 park pass jsme dále využili na vsup do parku s koaly:

V parku se vyskytoval i nejmenší druh klokana Wallaby:

Z parku jsme zajeli do městečka Cowes, pozorovali a prošli se po promenádě a pak zamířili na západní cíp ostrova - Nobbies:


Protože se blížil čas začátku třetí 3 park pass atrakce - dnešního návratu tučňáčků (nejmenšího druhu na světě) z jejich několikadenního lovu - cca 20:34, museli jsme spolu s ostatními několika tisíci návštěvníky spěchat zaujmout místo na tribunách, odkud pak lze po západu slunce, za mírného přisvětlení pozorovat, jak se z moře vytváří skupinky 5-ti až 10-ti tučňáčků a rychle před neukázněným obecenstvem (bílých by napočítal na prstech několika rukou) kymácivým krokem prchají do okolních kopečků, odkud se z nor ozývají zvuky ne nepodobné dětskému pláči. Chvílemi se zastavují, aby uslyšeli právě svá mláďata, kterým po stovkách uplavaných kilometrů nesou potravu. Takto se denně vrací stovky těchto tvorů, aby mateřský pud překonal strach z prostředí, které jim diváci vytvářejí.
Celá atrakce trvá několik hodin, ale většinou, jakmile se první skupinky tučňáků osmělí vyrazit ke svým norám, diváci vstávají a pozorují, jak se tučňáci kolébají podél stezek pro návštěvníky do kopců ke svým ratolestem.
Celé okolí je v tu chvíli zaplněno nářkem mláďat, která volají své rodiče.
Cesta zpět byla jedna nekonečná kolona vozidel, která se táhla celých 120 km.
Vzhledem k tomu, že byl svátek, bylo zřejmě i více návštěvníků. Stejně tak nás udivily kolony, které se táhly již dopoledne od Phillip Islandu směrem k Melbourne - hodně lidí z Victorie sem jezdí na celé víkendy.
Dorazili jsme kolem 23-tí hodiny a než jsme dokecali, byla 1 ráno.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama