11.den

26. srpna 2018 v 15:42 |  Norsko 2018
11.den sobota 21.7. Bergen
Ráno, po snídani, jsem koupil on-line jízdenky (v zóně A za 37 NOK/os/jízdu.) a vyrazili jsme na nedalekou zastávku BUSu, abychom pak dojeli přes několik dalších zastávek k zastávce jediné linky tramvaje č.1 Bybanen, která pendluje mezi letištěm a centrem Bergenu. Autobus dojel na minutu přesně, zato tramvaj přijela na zastávku Laguna center o nějakou minutu dřív, ale vzhledem k jejím častým intervalům, to asi nikdo neřeší.
Tramvaj s námi uháněla rychlostí metra z předměstí Bergenu až do centra, po cestě se úplně zaplnila a cca za půl hodiny jsme již vystupovali v konečné stanici Kaigaten.
Hned, jak jsme vystoupili, ucítili jsme vůni jídla, která se linula z nedalekého Festplassen, kde se právě konal food festival asijských jídel. Vyzkoušeli jsme jejich závitky se sweet chilli, ale na našeho Vietnamce z Třebíče nemají.Pak jsme kolem hudebního pavilonku a Ole Bull fontány došli na hlavní pěší zónu Bergenu Torgallmenningen a odtud přes návštěvu turistického centra (nové mapy centra a další materiály) k fish marketu, kde díky předkrmu od Asiatů právě vygradoval náš hlad a my museli jít do fish and chips mix - mňam. A protože to mastné chtělo něčím správným zapít, oběhl jsem se pár okolních obchodů a až v posledním jsem narazil na pivo. Mark vkusně svoji konzumaci podle předpisů zakryl.
Byť za hříšný peníz jsme neváhali koupit kus uzeného divokého lososa. Vakuově nám jej zabalili a když se dozvěděli po jejich dotazu, odkud jsme, volali po nás Ahooj.
Po jídle jsme kolem pomníku námořníků z 1.sv.války, kde si holky museli sáhnout na pindíka (od toho, jak byl omakaný, nebyly první ani poslední), došli kolem starých hansovních domů k Bryggenu - nejstarší a neznámější části historického centra Bergenu.

Ten jsme si pěkně procourali, já zase zaregistroval kompletní síť sprinklerů, které by snad tentokrát ochránili tuto památku od ničivého ohně.
Pak kolem Vikinghallen "vikingovny" (u nás by to byla sokolovna), kam když se Iveta a Mark chtěli podívat (do muzea Vikingů, byli na vrátnici seznámeni se skutečností, že takhle se plate hodně turistů), došli k zámeckému parku, kde se nachází muzea, Hakonova hala a Rosenkrantz, jehož fasáda se zrovna opravuje.

Po kávičce, kterou jsme si dali v jedné z kavárniček na dvorku Bryggenu jsme zamířili k nástupišti Floybanen - zubačkové lanovce, která nás a ostatní desítky turistů vyvezla na kopec Floyen 320 m n.m., odkud je na celý Bergen krásná vyhlídka.Mají tam sloup s ukazateli všech velkých metropolí s údajem o vzdálenosti v tisících km.
Srandovní nám pak přišel jeden z ukazatelů, který udával směr místa pro kouření s údajem 3 metry.
Chovají zde stádo koz, kdy každá má svoje jméno a na stěně stodoly, kam se mohou při nepřízni počasí schovat, mají svoje tablo se jmény i pro nás známějších celebrit (Obama) vybraných podle neznámého systému?

Zde se dají nachodit desítky km. My si udělali malý okruh kolem jezírka Skomakerdiket, kde právě probíhal piknik asi stovky místních obyvatel černé pleti a jejich příznivců.
Připadali jsme si jako v divoké přírodě, byť jsme byli vzdáleni jen kousek od centra Bergenu.
Lanovkou jsme sjeli dolů a prošli si ještě úzké uličky v části Vagsbunnen, abychom za chvíli došli zase k nástupišti Bybanen a vrátili se do "domečku".


Tak, jak Mark dovede zavést se všemi okolo rozhovor, podařilo se mu upoutat i asi dvouletou holčičku v tramvaji, se kterou si pak vyměňovali pozdravy a úsměvy.
Cesta zpět proběhla bez potíží, autobus nás za chvíli vyložil a nás již čekala jen pomoc s úklidem karavanu, který se měl v pondělí vracet. Utrmácení jsme usnuli po poslední večeři spánkem spravedlivých.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama