9.den

26. srpna 2018 v 14:54 |  Norsko 2018
9.den čtvrtek 19.7. 2018 Kinsarvik - Tyssedal - Terneholmen
Dopoledne jsme vyrazili proti proudu řeky Kinso po cestě, která nás dovedla ke staré, ale funkční elektrárně, nad kterou se nachází první vodopád Tveitafossen.
Podél potrubí, přivádějící vodu k turbíně jsme vystoupali k hornímu vodnímu sběrači, kde jsme se rozdělili - Iveta a Mark šli podél řeky stezkou, my se vrátili na cestu, abychom se pak potkali nad druhým vodopádem Nyastolfossen a společně došli do nádherného údolí pod třetím vodopádem Nykkjesoyfossen, odkud bylo možné dohlédnout k poslednímu vodopádu Sotefossen. I když bylo oproti jiným rokům méně vody a vodopády v Norsku nebyly v kondici, masa, non-stop valící vody je nepředstavitelná.
Pod předposledním vodopádem jsme poseděli, posvačili, nabrali v řece vodu k pití, překvapili partičku kluků, že mluvíme stejnou řečí (šli stanovat dál, až za poslední vodopád) a vydali se na cestu zpět.Z Kinsarviku jsme plánovali jet přes Tyssedal a Oddu někam k Jondalu, kde bychom přenocovali a druhý den ráno se trajektem dostali na druhý břeh k Bergenu. Navigace nám ale stále ukazovala, že se musíme vrátit na Hardangerský most. Za chvíli jsme zjistil, že jeden z tunelů před Tyssedalem je uzavřený. Než jsme se ale vypravili, tunel byl otevřen a my tedy přes Oppedal dojeli opět kolem desítek třešňových sadů k elektrárně v Tyssedalu, která mj. slouží jako norské hydromuzeum a bylo zde od začátku minulého století realizováno několik vodních staveb, které využívají vodní sílu (nad městem se tyčí obrovské potrubí, přivádějící vodu ze soustavy horských jezer vysoko v horách za městem) Tysso I a II.
Původní elektrárna je postavena ve stylu industriální architektury, kdy předlohou byla již existující stavba.


V dálce jsme viděli, jak se na vrcholcích hor, kde jsou ledovce tvoří oblaka páry.
Přes Oddu a tunel jsme se dostali na odstavné parkoviště poblíž Terneholmen, kde jsme zažili "zázrak techniky".
Na parkovišti již byli Němci a Francouzi. Ptali jsme se, zda je místní budka s WC otevřena, protože jsme brali za madlo a dveře nám nešly otevřít. Po chvíli uvažování, která se v našem případě neúměrně protáhla vzhledem k našemu věku a zkušenostem, jsme se zkusili dotknout velkého tlačítka, které bylo umístěno na stěně vedle dveří a hle - Sesame, otevři se! Bylo to WC zároveň pro vozíčkáře, vybavené umývadlem a tekoucí vodou (samozřejmě čisté, pravidelně na tomto konci světa kontrolované a doplněnované o toaletní propriety).
Tak tomu jsme se pak nasmáli.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama